Bir sosyal medya şablonunu nasıl düzenleyebilirim?

Özet

Bu yazıda Esentürk Design’daki bir sosyal medya şablonunu nasıl düzenleyebileceğinizi anlatıyoruz.

Esentürk Design çatısı altındaki sosyal medya şablonlarını düzenlemek için öncelikle indirdiğiniz dosya türüne hakim olmanız gerekmektedir. Her şablon, tıpkı diğer ürünlerde de olduğu gibi ücretli ve ücretsiz sürümler barındırır. Bu sürümlerin farkına dair ilgili notlar, indirme alanının altında özet şekilde sunulmuştur.

Dosya türüne göre bir sosyal medya şablonunu düzenlemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • PNG dosya türü — Bu dosya türü ilgili tasarımın ücretsiz ve gereken çözünürlüklerde hazırlanmış, proje halinin yer almadığı sürümüdür. PNG türünda tasarım sabittir ve öğeler düzenlenemez. Fakat tasarımı markanıza uyarlamanız için gerekli alanlar boş bırakılmıştır. Dolayısıyla bu sabit tasarımda kısıtlı da olsa ek geliştirmelerinizi düzenleme araçlarıyla yapmanız mümkündür.
 • PDF dosya türü — Bazı sosyal medya şablonları tercih doğrultusunda PDF formatıyla indirilebilir. PDF seçeneği ile edinilen formatlar doğrudan sosyal medya yayınında kullanılamaz. Dosyanın JPG ya da PNG formatlarına çevrilmesi gerekir. Yine de ilgili dosyayı baskı süreçlerinde kullanmanın bir alternatifidir. Ayrıca bazı vektör düzenleme araçlarıyla da PDF sürüm düzenlenebilir. Dosya üzerinde tam ve yetkin bir düzenleme için AI formatının tercih edilmesi gerekmektedir.
 • AI dosya türü — Birçok şablonun dosya türleri arasında bulunan ve genelde ücretli olarak sunduğumuz bu format, ilgili şablonun tüm özelliklerini tamamen güncelleyebileceğiz, özgür bir kullanımı ortaya koymaktadır. AI formatı sadece sosyal medya için değil, tasarımı baskı odaklı süreçlere de çevirmenizde size geniş bir kullanım alanı sunar. AI formatını kullanabilmek için Adobe Illustrator‘ın 2020 ve üzeri sürümlerini kullanmanız gerekmektedir.
 • PSD dosya türü — AI formatına benzer şekilde ilgili tasarımdaki tüm düzenlemelere özgürce erişim hakkı sunan dosya formatıdır. PSD formatını düzenlemek için Adobe Photoshop‘un 2020 ve üzeri sürümlerinden birine sahip olmanız gerekmektedir.

PNG dosya formatı düzenlenebilir bir dosya türü olmadığından bu yazıda bu dosya türüne ait bir anlatıma yer veremiyoruz.

AI dosya türünü düzenleme

AI dosya türü içeren bir şablonu düzenlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Esentürk Design’dan edindiğiniz şablon dosyasını arşivden çıkarın.
 • Klasör içerisinde yer alan “_dosya” adlı klasör içerisindeki “.ai” uzantılı proje dosyasını açın. Bu dosyayı açabilmek için bilgisayarınızda Adobe Illustrator ürününün kurulu olduğundan emin olmalısınız.
  — Adobe Illustrator’ı buradan edinebilirsiniz.
 • Şablon eğer özel ek gereksinimler barındırıyorsa (örneğin özel fontlar gibi), indirdiğiniz klasörün içerisinde “_gereksinimler” adlı bir klasör yer almaktadır. Bu klasör içerisinde yer alan dosya ve talimatları tamamlayarak ilgili sosyal medya şablonunu sorunsuz kullanabilirsiniz.
 • Dosyanın gereksinimlerini tamamlayıp açtığınızda katmanlar kısmında şablonun kullanımıyla ilgili rehber çizimler “Bilgi” katmanı üzerinde verilmiştir. Tercihen bu katmanı silebilir ya da gizleyebilirsiniz.
 • Tasarımı Illustrator araçlarını kullanarak düzenlemek için “Tasarım” katmanı içerisinde gerekli tüm özelleştirmelerinizi yapabilirsiniz.

PSD dosya türünü düzenleme

PSD dosya türü içeren bir şablonu düzenlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Esentürk Design’dan edindiğiniz şablon dosyasını arşivden çıkarın.
 • Klasör içerisinde yer alan “_dosya” adlı klasör içerisindeki “.psd” uzantılı proje dosyasını açın. Bu dosyayı açabilmek için bilgisayarınızda Adobe Photoshop ürününün kurulu olduğundan emin olmalısınız.— Adobe Photoshop’ı buradan edinebilirsiniz.
 • Şablon eğer özel ek gereksinimler barındırıyorsa (örneğin özel fontlar gibi), indirdiğiniz klasörün içerisinde “_gereksinimler” adlı bir klasör yer almaktadır. Bu klasör içerisinde yer alan dosya ve talimatları tamamlayarak ilgili sosyal medya şablonunu sorunsuz kullanabilirsiniz.
 • Tasarımı Photoshop araçlarını kullanarak düzenlemek için katmanlar alanı içerisinde gerekli tüm özelleştirmelerinizi yapabilirsiniz.

PDF dosya türünü düzenleme

PDF dosya türü içeren bir şablonu düzenlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Esentürk Design’dan edindiğiniz şablon dosyasını arşivden çıkarın.
 • Klasör içerisinde yer alan “_dosya” adlı klasör içerisindeki “.pdf” uzantılı proje dosyasını açın. Bu dosyayı açabilmek için bilgisayarınızda bir PDF düzenleme aracının kurulu olduğundan emin olmalısınız (örneğin Adobe Acrobat gibi). — Adobe Acrobat’ı buradan edinebilirsiniz.
 • PDF düzenleyici programınızın size sunduğu araçları kullanarak şablonu ihtiyaçlarınız doğrultusunda özelleştirebilirsiniz.
Serdar Esentürk

Esentürk Design'da kurucu & içerik üretici.

advanced divider
advanced divider

İçeriklerimizi e-posta takibine alın.

Sitemizde oluşturduğumuz içeriklerimizi takibe alarak haftalık yayınlarımızdan haberdar olabilirsiniz.